W dniach 2-8 lutego 2024 r. planowana jest w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej druga edycja targów sektora obronnego World Defense Show 2024. Jest to druga największa impreza regionalna tego typu, obok IDEX w ZEA.
Organizatorzy zapraszają do udziału duże firmy oraz innowacyjne mid-caps-y, MŚP, start-upy, ośrodki badawczo-rozwojowe, a tematyka wydarzenia pokrywa szeroko rozumiany sektor obronny obejmujący wszystkie systemy obronne tj.: lądowy, morski, powietrzny, a także segment cyberbezpieczeństwa i sektor kosmiczny. Arabia Saudyjska koncentruje cele wystawy na prezentacji zastosowania najnowocześniejszych technologii m.in. AI, robotyki, systemów autonomicznych, sensorów, technologii hybrydowych, blogchain, Internet of Military Things (IoMT) czy nauczania maszynowego. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, World Defense Show 2024 ma koncentrować się na technologiach innowacyjnych, które będą nadawać ton dalszemu rozwojowi w sektorze obrony.
Ubiegłoroczna impreza World Defense Show 2022, prezentowana na powierzchni 800 tys. m2, zgromadziła ponad 600 wystawców z 40 krajów, których stoiska podczas 4-dniowej imprezy odwiedziło ponad 65 tys. osób. Z Polski udział wzięli przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej i WB Group. Podczas targów podpisano i zapowiedziano umowy o łącznej wartości ok. 7,9 mld USD.
Arabia Saudyjska jest największą gospodarką wśród krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, należy też do 20 największych gospodarek świata, a jej ambicje sięgają zajęcia 15. miejsca do 2030 r. Już od ponad dekady zajmuje czołowe miejsce wśród największych nabywców sprzętu sektora obronnego. W/g ostatnich danych SIPRI, Królestwo było (przed Katarem i Egiptem) największym importerem broni na Bliskim Wschodzie w latach 2018-2022, zajmując jednocześnie 2. miejsce na świecie z udziałem 9,6% w światowym imporcie tego typu towarów. Eksperci[1] szacują, że wydatki KAS na obronność w 2022 r. sięgnęły 65,2 mld USD, a zgodne z założeniami budżetowymi na 2023 r., mają ulec zwiększeniu o 5,7%.
Ambitny plan modernizacji gospodarki saudyjskiej w kierunku dywersyfikacji dochodów w okresie po wyczerpaniu zasobów ropy naftowej Vision 2030 opiera się na m.in. rozwijaniu różnorodnych przemysłów krajowych, w tym sektora obronnego. Zakłada on zlokalizowanie w Królestwie produkcji sprzętu na potrzeby armii i sił bezpieczeństwa do 2030 r. w wysokości 50% wydatków wojskowych. Warto nadmienić, że kraj dopuszcza 100% własności zagranicznej dla inwestorów.
W przypadku udziału, polskie podmioty sektora obrony mogą zaprezentować swoje specjalizacje produkcyjne oraz nawiązać bliskie relacje biznesowe w zakresie potencjalnego eksportu. Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji targów, można tez liczyć na obecność twórców rządowego programu rozwoju sektora m.in. głównego regulatora, koordynatora i licencjodawcy General Authority for Military Industries (GAMI), Saudi Arabian Military Industries (SAMI), Ministerstwa Obronny, National Industrial Development and Logistics oraz Ministerstwa Inwestycji.
Szersze informacje dostępne są na stronie organizatora: www.worlddefenseshow.com
[1] https://aviationweek.com/defense-space/budget-policy-operations/saudi-arabian-defense-spending-43-2022